Když Tolkien roku 1973 odeplul do Valinoru, nevědělo se chvíli, zda se zakončí středozemní pouť Hobitem a Pánem prstenů, nebo zda dědicové něco málo poodhalí.
První vlaštovkou byla Bilbova Poslední píseň, kterou si můžete přečíst v mém překladu:
To se psal rok 1974. To, že mezitím Christopher Tolkien s Guy Gavrielem Kayem pracuje na budoucím Silmarillionu, nevěděl nikdo. Ani o práci Christopherovy druhé ženy Baillie, která sestavovala Dopisy Otce Vánoc.
A tak, když se od 14. prosince 1976 do 27. února 1977 v oxfordském Ashmolean Museum konala výstava obrazů J. R. R. Tolkiena pod názvem Drawings by J. R. R. Tolkien, každého srdce muselo šíleně zaplesat.

Vůbec poprvé na veřejnosti byly vystaveny obrazy Profesora, především pak z Dopisů Otce Vánoc, ale i řada dnes již zprofanovaných ilustrací k Pánu prstenů a dalších malůvek.
Kolik katalogů je málo katalogů?
K výstavě vyšel katalog téhož jména, samozřejmě ani zdaaaaaaaleka nedosahuje kvalit Tolkien: Maker of Middle-earth…
…nebo The Art of the Manuscript…
…či Tolkien: Uomo – Professore – Autore.
Nicméně v dané době musela jak výstava, tak katalog mezi skalními fanoušky způsobit pořádný povyk.
Pro mě samotného byl katalog spíše zklamáním, protože na 36 stranách A5 neobsahuje jedinou barevnou ilustraci (s výjimkou přebalu), a pokud nějakou černobílou, jedná se jen o střípeček na pár centimetrů.
Katalog nám ale dává seznam všech tehdy vystavených děl, včetně doplňujících informací, které následně kolikrát rozšířil v sérii The Art of… a jiných nejen CJRT, ale v dalších knihách scholars Tolkienova díla.

Obsah knihy
O úvodník se postaral K. J. Garlick, tehdejší správce Ashmoleanského muzea, a Christopherova druhá manželka Baillie Tolkienová. Především část Baillie přibližuje malířské techniky svého tchána, barevnost a jasnost připodobňuje k silmarilům, a dodává, že Tolkien vlastně ilustrace neměl nikdy v plánu publikovat. Nicméně dodává Tolkienova slova, který, když si prohlížel ilustrace druhých autorů jeho knih, kteří knihy jistojistě ani nečetli, rozjímal a říkával:
Někdy si myslím, že žiju v blázinci.
J. R. R. Tolkien, Drawings by Tolkien
Humphrey Carpenter v kostce poté doplňuje biografii JRRT a láká příznivce Tolkiena na – v té době rozpracovaný – Životopis.
Jo, to musely být časy. Nadšení. Entusiasmus. Teorie fanoušků. A pak bum! Otec Vánoc, Silmarillion, Životopis,… v krátkém sledu dvou let.
Samotná výstava byla rozdělena do tří částí: Hobit, Dopisy Otce Vánoc a Pán prstenů, katalog následuje jednotlivé obrazy popisně (výjimečně ilustrací) a my víme, že tehdy bylo k vidění 82 děl.
A právě to dvaaosmdesáté přináší zajímavý fakt, jmenuje se „Mt“ Doom, tedy Hora osudu, kde vpravo dole můžete vidět nápis: „Sam’s path“. Ono by to nebylo samo o sobě tak zvláštní, kdyby obrázek nebyl nakreslen na rubu zápisu schůze správní rady škol krále Edvarda VI. z 25. ledna 1939. A právě mezi členy rady byl i jistý profesor L. P. Gamgee, inspiroval on pak i příjmení Sama? Obrázek níže jsem stáhl z internetu, neboť nebudu v noci budit Adamantu šmátráním v knihovně pro skenování…

Katalog je ale už taková libůstka pro sběratele, myslím si, že i skálopevný příznivec díla JRRT bez něj může mít nadále klidné spaní.
Hodnocení Starého Brala
Plusy:
- Katalog mapuje vůbec první výstavu Tolkienových obrazů
- Nostalgie časů, kdy se nic nevědělo, ale tušilo!
Mínusy:
- Katalog nepřináší dnešním pohledem nic zajímavého ve smyslu nových informací, navíc neobsahuje téměř žádné kopie obrázků, což je tak trochu škoda.
Hodnocení: 50 %
Základní informace
Název: Catalogue of an Exhibition of Drawings by J. R. R. Tolkien
Autor: Baillien Tolkien; Humphrey Carpenter; K. J. Garlick
Rok vydání: 1976
Počet stran: 36
Nakladatelství: George Allen & Unwin (Publishers) Ltd
ISBN: 0 90009042 1