V posledních letech se doslova roztrhl pytel s knihami, které pojednávají o tvorbě, životu či motivech Tolkiena. Ne každá zasluhuje jakoukoliv pozornost, naštěstí vzniká i spousta těch, které bych vřele doporučil.
Ale začnu opačně: jednou z těch, kterou bych za sebe nedoporučil, je The Song of Middle-earth:
Na druhé straně žebříčku je zcela jistě počin podcasterů Prancing Pony Podcast a jejich Why we love Middle-earth:
A právě i díky Proč máme rádi Středozem? jsem se dostal k dnes velebenému dílu, jež jsem několik let přehlížel (neznal jsem nikoho z okolí, kdo jej má, a nechtěl jsem skončit jako třeba u Písně či jiných prazvláštních děl (typu Elfí kuchařka)).
Řeč je o titulu Flora of Middle-earth: Plants of J. R. R. Tolkien´s Legendarium autorského dua Walter S. Judd a Graham A. Judd, profesora biologa–botanika a jeho syna, vystudovaného tiskaře a grafika. Skvělá rodinná souhra přinesla výjimečné dílo, které jsem sám louskal přes rok. I proto o něm píšu s velikým časovým odstupem.

Pominu-li úvodník a doslov, je Středozemská flóra rozdělena do šesti částí:
- Rostlinná společenství ve Středozemi
- Rozmanitost druhů s důrazem na zelené království
- Úvod do rostlinné morfologie
- Rozpoznávání rostlin ve Středozemi
- Telperion a Laurelin
- Rostlinstvo Středozemě
A právě poslední zmíněná část je stavebním kamenem bohatě ilustrované knihy. Na stovku detailně popsaných a vykreslených rostlin, přesný dějový odkaz s citacemi z knih JRRT, kde se o rostlině dozvídáme. Autoři ale jdou dále, každá rostlina má uvedenu etymologii názvu v angličtině, ale – je-li známa – i quenyjskou, sindarskou či prostě tu „hobití“.
Dozvídáme se, jak se rostlina množí, k čemu slouží, jaké má využití, v jakých oblastech žije a seznam by mohl pokračovat, však to psal botanik! Jen athelas zabírá na dvě a tři čtvrtě popisné strany, závdavkem pak ilustrace.
„Za těmi listy jsem musel jít daleko; tahle rostlina totiž ve zdejších holých kopcích neroste; ale v houštinách na jih od Cesty jsem ji potmě našel podle vůně listů.“ Rozemnul jeden list v prstech, a ten sladce a pronikavě zavoněl. „Máme štěstí, že jsem ji našel, protože je to léčivá rostlina, kterou Muži ze Západu přinesli do Středozemě. Říkali jí athelas a teď roste už jen poskrovnu a pouze v okolí míst, kde kdysi přebývali nebo tábořili; na Severu ji nezná nikdo kromě těch, kdo putují divočinou. Je velmi účinná, ale na tuhle ránu možná její moc nepostačí.“
Pán prstenů, Společenstvo Prstenu, kapitola Útěk k Brodu, přeložila Stanislava Pošustová-Menšíková
Autorské duo přidává vlastnosti například u athelasu, které jsou zmíněny ve Zpěvech Beleriandu, především pak různé citace a zmínky z Pána prstenů, čímž dostáváme obraz nadmíru přesný. Ale tak je tomu u každé jednotlivé rostliny, zdroje jsou široké a jsou precizní. Každá zmínka byla vzata v potaz, i taková, kde si jen řeknete Však je to tráva, ale i to stačilo k tomu, aby i zelený pažit dostal své místo na slunci v daném titulu.
Líbí se mi například kapitola věnována hobitím pojmenováním po rostlinách, včetně ilustrace Frodovy zahrady a jmenného seznamu všech (nejen) od bylin odvozených křestních jmen, které byste v Hobitíně (Kraji) běžně nalezli.
Však to známe taky, taková Růžena…

Ale tak nějak jsem začal koncem a nevěnoval se úvodním kapitolám; ty nabírají různých forem. Dozvíme se něco o podnebných pásech a jaké flóře se v tom kterém daří, když už víme toto, rozepíše se autor o listech, stoncích, květech, no, prostě se trochu vrátíte do školních let a zavzpomínáte si. Jen místo koniklece vám imaginaci utvoří třeba již zmíněný athelas.
Mohu vám knihu s čistým svědomím doporučit? Ano!
Máte si ji přidat do seznamu přání? Ano!
Když budete zklamáni, budete se na Starého Brala zlobit? Ano!
Ale já vím, že se zlobit nebudete.

Hodnocení Starého Brala
Plusy:
- Černobílé ilustrace krásně doplňující obsah knihy
- Odbornost v témtau
- Precizně odvedená práce autorů, byť místy náročnější čtení (zvláště když neznáte anglické názvy rostlin na první dobrou)
Mínusy:
- Snad jen neexistence českého překladu.
Hodnocení: 95 %
Základní informace
Název: Flora of Middle-earth: Plants of J. R. R. Tolkien´s Legendarium
Autor: Walter S. Judd; Graham A. Judd
Rok vydání: 2017
Počet stran: 406
Nakladatelství: Oxford University Press
ISBN: 978-0-19-027631-7